2013. szeptember 30., hétfő

26. nap - Felkerül az ajtó

Vasárnapra jutott az ajtó felszerelése. A pántok a BAUHAUS-ban még elég erősnek tűntek, de itt már csak hajlonganak. Fel fogok tenni még kettőt, a két szélső mellé. Nem akartam ezt is túlméretezni, bár lehet hogy kellett volna. A csavarok viszont jól tartanak.

6*100-as állványcsavarok, 8*120-as kapupánt csavar. A pánt a leggyengébb



Nemsokára nem csak csukható, hanem zárható is lesz.

Belül bútorhátlap lesz, középen bontott hungarocell

A hátulsó oldal felrakása következik.

25. nap - Elkészül az ajtó

Kimerevítettem a keretet és körben megcsiszoltam, hogy a helyére beférjen. El is ment vele a fél nap.
Könnyített kivitel

Egész kultúráltan illeszkedik

A bontott faanyag előnye, hogy száraz és ingyen van

Ez volt a régi csűr gerince

Gérvágóval vágtam, de mérés nélkül

Itt nem fúj be a szél (remélem)

Automata ajtóbehúzó (csak a szereléshez)
Az ajtókeretet kiékeltem és így szögeltem rá a hajópadlót. A második sor szeget már lefektetve vertem bele. Lett is tisztességes súlya tömege.

A csűr borítása már kezd érni

Ez a kép csak a szép virág miatt került fel

24. nap - Készül az ajtó

Az ajtóval nem sokat kellett variálni. Megigazítottuk, bekentük lejárt szavatosságú ragasztóval és 1 napot állni hagytuk. Másnap délután összecsavaroztuk és készen is volt.

A keret is derékszögű, nemcsak a vonalzó

Egészen jók lettek az illesztések

Szegény fúrógépet már csak csavarbehajtónak használom, mióta leesett a magasból


23. nap - Folytatódik az oldalazás

Szombat reggel elvittem az asztaloshoz az ajtó belső keretét falcoltatni. Hazafelé bementem a fatelepre és vettem 5*5-ös stafni 4 métereset, meg egy 6 méteres cseréplécet. Nem akartam vesződni a cserépléc feldarabolásával, így hátul kilógattam a kocsiból. 3 méter hosszan kilógott, 2 méter magasan volt a vége! :) Szerencsére csak 6 utcányit kellett mennem, nem lett baj. A frissen vásárolt anyagból felraktam hátul a felső részt. Az első résznél maradék fákat használtam, ott sokat kellett illesztgetni. Itt simán ment. 



Az oldalsó oldalra azért kerültek fordítva a lécek, mert ez volt a régi csűr tetején és nincs kedvem festés előtt levakarni róla a kátrányt. Elég lesz arról a néhány lécről, amit fordítva tettek fel. A felülről hiányzó léceket a hátoldalról megmaradóval fogom pótolni.

Egy sima, egy tarka



2013. szeptember 15., vasárnap

22. nap - Elkészült az eleje

A tegnapi egész napos eső után vasárnap szép idő volt. Nekikezdtem az ajtó elkészítésének. Kimértem, gérvágóval elővágtam, kardfűrésszel kivágtam, felsőmaróval méretre igazítottam, sarokcsiszolóval lesímítottam. Pikk-pakk készen is volt, ráadásul még pontos is lett. Csak fotó nem készült róla. A bevágásokat nem akartam felsőmaróval megküzdeni, inkább intézek valahol egy asztali körfűrészt. Inkább folytattuk a homlokzat hajópadlósítását. Már nem volt sok hátra, de az oldalakat háromszögre kellett vágni. Szerencsére előkerült az a sablon, amit a szerkezet vágásánál használtunk, így legalább a tetőszöget nem kellett mérni. Úgy ki volt számolva az anyag, hogy nem maradt egész deszka, hulladék is csak alig. A hajópadló rendelését a Feleségem intézte, ezt is jól csinálja.

Kész a homlokzati oldal

A legfelső elemet nem volt könnyű szögelni
 Ha már ilyen jól haladtunk a munkával, levezetésképpen kiválogattuk a régi csűr bontásából származó deszkákat méret és felhasználás szerint. El is ment vele a délután és még csak nem is volt látványos.

Belső burkolat lesz belőle

Padló burkolat lesz belőle

Megsínylette a fű a farakást

A hátsó kupacból lesz a hátsó oldal burkolata, az első kupacból pedig oldalburkolat lesz, a kátrányos oldallal befelé fordítva

Az asztal előtt hevernek az ajtó elemei

Holnap a hátulra való deszkák takarításával folytatom .

2013. szeptember 12., csütörtök

19. nap - Oldalazva haladunk

Gyönyörű vasárnapra ébredtünk. Az idő túl szép volt csűrépítéshez, ezért a Feleségemmel bicikliztünk egy kört a szomszéd faluba, meg vissza. Ezután kezdtem el a külső oldalra kerülő hajópadlók felrakását tervezni. Mikor már több mint egy órája számolgattam hogy is volna a legjobb, a Feleségem kedvesen rám kiabált, hogy így soha nem leszünk készen. Az Ő ötlete volt a segédszárfa alkalmazása, mert így a felrakott oldalon semennyi hulladék nem keletkezett.

Innen már nem süt be a Nap
Jó választás volt ez a hajópadló
A hajópadlók meggörbültek azalatt a két hónap alatt, amíg a teraszon várták a sorsukat. Ezért csak a minimális szöggel rögzítettem, hogy ne repedjenek meg. A többi szöget majd néhány hét múlva verem be.

Előbb vagy utóbb rásimul
Középen a segéd szárfa
Helyére került a tegnap legyártott ajtókeret is. A rögzítéséhez 7,5*112-es tokrögzítőcsavart használtam. Ha ez nem tartja a helyén, akkor semmi.

Igazítás a külső oldalhoz

Tokrögzítő csavarok

Sógoromtól kapott csavarbehajtó
Holnap felkerül az első oldalra is a hajópadló.

21. nap - Körberaktuk az ajtó helyét

Idáig jutottunk napnyugtáig. Maradt még 7 egész hajópadló, azzal kell kirakjuk a tető alatti részt.

Körberaktuk az ajtó helyét

Holnap folytatjuk felfelé.

2013. szeptember 11., szerda

20. nap - Oldalazva haladgatunk

Az alsó lécből kivágtam az ajtóra jutó részt. Úgy gondoltam, hogy a kieső darabot felteszem majd az ajtóra. Vasárnap jelöltem be a vágást, de ma már nem emlékeztem rá, hogy a vonal melyik vonalán kell vágni. Persze, hogy a rossz oldalon vágtam. Így az ajtóra jutó léc kisebb lesz, mint kellene. Azért centiztem ennyit, mert talán éppen hogy elég lesz a hajópadló amit vettünk. Ráadásul két léccel többet is vágtunk méretre, mint amennyire szükség van. Hát a mai estére legfeljebb egy "hármas alá"-t adnék magamnak.

19:45 kor már sötét van

Idáig jutottunk
Holnap folytatjuk az ajtótól jobbra eső résszel. Aztán pedig felfelé.

2013. szeptember 7., szombat

18. nap - Az ajtónak a kerettye

Minden rendes csűrön van ajtó és mindes rendes ajtónak van kerettye! Pityuka barátom, aki egyebek mellett szerszámgépekkel támogatja a Csűr építését, kölcsön adta a felsőmaróját. Szombat reggel a reggeli kávé után, frissen, kipihenten nekikezdtem a keret készítésének. Így sikerült. Szerencsére jóval hosszabb volt a deszka, mint amekkora kellett, így nem okozott problémát.
Mondanám, hogy művészet, de valójában selejt
Az asztalról ledobtam az asztallapot, felraktam rá egy 8 mm-es rétegelt lemezt, majd alá applikáltam a felsőmarót. A levágott végű pille palack hivatott meggátolni, hogy a lehulló fűrészport vissza szívja.

Maró-asztal

Felsőmaróból alsómaró
 Na, így már lehet rendesen dolgozni. Persze ezt a feladatot meg lehetett volna többféleképpen is oldani, de ez tűnt a legalkalmasabbnak.

Kirakat műhely
 Délutánra elkészültek a keretek. Mi is örültünk, meg a szomszédok is a csöndnek.  Már csak 45 fokban le kellett vágni a fölösleget. Kedvenc szerszámom a gérvágó. Még ezzel az egyszerűbb kivitellel is rettentő jó móka dolgozni, hát még a csúszósínessel!

A gérvágó is Pityukáé

Egészen jól sikerültek


A kocsibeálló az egyetlen sík felület a kertben
 A keretet nem tudtuk a helyére tenni, mert nem fért a szárfák vasalatától. Ezért az utóbbiakat kiszedtem, mert még így is több vas van a Csűrben mint szükséges volna. A Feleségem azt találta ennek kapcsán mondani: "Úgy lehet, tovább fog állni a Csűr, mint a családi házunk, annyi vasalás van benne".

Illesztési próba

Készül a Csűr

Gombaölő alapozás
Holnap elkezdem felrakni a külső burkolatot.

2013. szeptember 1., vasárnap

17. nap - Folytatódik az építés

Tegnap reggel megvettem a faanyagot az ajtókerethez és az ajtóhoz. Már csak egy felsőmaró kell, hogy elkészüljön. Ha elvinném asztaloshoz, szerintem annyi lenne a munkadíj , mint a felsőmaró ára. Így legalább lesz egy felsőmaróm! :)

Ebből lesz az ajtó, (ha el nem ba..om rontom)
A tegnapi vendégjárás után nekifeszültem ismét a csűrnek. Hétköznap 18 óra előtt szinte soha nem érünk haza, így sötétedésig lenne még 2 óra. Ha levonom belőle a vacsorázás és a szerszámkihordás idejét, akkor a munkára jó ha marad 1 óra. Komolyabb dologba nem is érdemes belekezdeni.

Ma viszont szép idő volt, meleg sem volt, hideg sem, pont ideális befejezni a egyik oldalon a kötőgerenda és a szarufák közti szárfák felrakását. Mivel a stafnik mérete eltésrő volt, így a hézagokat rétegesen hajtogatott kátránylemezzel oldottam meg.

Elkészült a mai mű!

Ugyanaz belülről

Itt látszanak a távtartónak használt kátránylemezek 
A következő munka az ajtó elkészítése lesz, hogy fel lehessen rakni az oldalak borítását.